Геометрия на претопяванията
Геометрията на получените претопявания на повърхността беше изследвана на напречен-разрез, перпендикулярен на надлъжната ос на претопяването (фиг. 1). Образците бяха нарязани на металографската машина за рязане-off Labotom 3 от марката Struers, използвайки Supra TRD 15 cut-off колело при линейна скорост на изместване на ръба на колелото от 37,2 m/s. Колелото беше усъвършенствано със скорост от около 10 mm/min, на няколко интервала. По време на рязането на пробите колелото беше интензивно охладено с вода. Избраните за наблюдения повърхности на проби бяха- подготвени с абразивни хартии с гранулирани гранули от 150, 500 и накрая 1000 при скорост на въртене на полиращата подложка от 150 об \/ мин. По време на подготовката на образеца абразивните хартии бяха навлажнени с воден поток.
Измервания на геометрични параметри, характеризиращи
претопяванията бяха извършени с помощта на оптичен микроскоп NEOPHOT 2, оборудван с видеокамера VIDEOTRONIC CC20P, с използването на усъвършенствана система за улавяне и анализ на изображения Multiscan v. 08. Ширина w и дълбочина h на претопените зони бяха измерени. Приетият метод позволи отчитане на стойностите на параметрите w и h с точност до 0,01 mm.
Резултатите или измерванията на геометрията на претопяване (ширина и дълбочина) и изчислените стойности на топлинната ефективност и ефективността на топене са представени в таблица 1.
3. Заключения
Въз основа на получените резултати от теста беше установено, че с увеличаване на интензивността на електрическия ток и намаляване на скоростта на сканиране на електрическата дъга се увеличават както ширината, така и дълбочината на претопяването на повърхността. Най-голямата ширина w 17,8 mm и дълбочина h=3,2 mm са получени при интензитета на електрическия ток I=300 A и скоростта на сканиране vS=200 mm=min. Получена е най-малката ширина w/3,5 mm и дълбочина h=0,7 mm претопяване за интензитета на електрическия ток I=100 A и скоростта на сканиране vS=800 mm=min./
В приетия диапазон на параметрите на процеса GTAW, ширината на претопяване е по-чувствителна към текущите промени в интензитета, отколкото към вариацията на скоростта на сканиране на електрическата дъга. Всяка промяна в технологичните параметри, характеризиращи техниката на претопяване на повърхността, приложена към сплавите MAR M509, води до значителни разлики в топлинната ефективност и ефективността на топене на процеса. По-високата интензивност на тока и по-ниските скорости на сканиране на електрическата дъга водят до повишено количество топлина, генерирана в електрическата дъга. Съответно, количеството топлина, погълната от затоплената отливка също се увеличава. Скоростта на нарастване на количеството топлина, прихваната от отливката, свързано с увеличаване на интензитета на тока, е по-ниска от съответната скорост на нарастване на топлината, генерирана в електрическа дъга. Ефектът е намаляване на топлинната ефективност. Увеличаването на интензивността на тока и скоростта на сканиране на електрическата дъга води до повишена ефективност на топене. По-високата интензивност на тока означава по-висока енергия на електрическата енергия и по-високата скорост на сканиране съкращава продължителността на процеса на претопяване и следователно топлинните загуби, свързани с нагряване на образеца до температура точно под температурата на топене, са по-малки.--
Получените резултати позволиха да се определят връзките между топлинната ефективност, ефективността на топене и геометричните параметри на претопяванията от една страна и технологичните параметри на процеса на претопяване от друга. Връзката между топлинната ефективност, от една страна, и интензитета на тока и скоростта на сканиране на електрическата дъга, от друга, се описва по формула:
η0,0006 · I -= 0.0004 ·vs0.57 (3) +
Статистически параметри на уравнението:R0.98 ; =R20,96;=
F=242.1; Δη0,018; =α0,05. =
Връзката между ефективността на топене от една страна и текущия интензитет и скоростта на сканиране на електрическата дъгаonдругата е описана с формула:
ηm 0,0007 ·=I 0,0004 ·+vs –0.19 (4)
Статистически параметри на уравнението:R0.92; =R20,86;=
F=53,5; Δηm0,041;=α0,05. =
Връзката между ширината на претопяване от една страна и текущия интензитет и скоростта на сканиране на електрическата дъгаonдругата е описана с формула:
w0,04 ·=I – 0,008 ·vs4.28 (5) +
Статистически параметри на уравнението:R0.96; =R20,92;=
F=103.1; Δw1,05 мм; =α0,05. =
Връзката между дълбочината на претопяване от една страна и текущия интензитет и скоростта на сканиране на електрическата дъгаonдругата е описана с формула:
h0,009 ·=I –0 .0013 ·vs0,69 (6) +
Статистически параметри на уравнението:R0,99;=R20,98;=
F=730.4; Δh0,08; =α0,05. =
Получените формули, характеризиращи се с високи стойности на статистически коефициенти, могат да се използват ефективно в промишлената практика за оценка на топлинната ефективност и ефективността на разтопяване в процеса на повърхностно претопяване, прилагани за отливки наMARM509 сплав и геометрия на получените модели на претопяване въз основа на технологични параметри на повърхностния процес на претопяване, извършен чрез метода GTAW. -
Фирма Телефон: +86 021-5995 8756
Е-мейл: Свържете се с нас
Мобилен телефон: +86 17717022732
уебсайт: condlycasting.bulb2b.com
адрес: Building 5, No.2800 Caoxin Highway, Xuxing Town, Jiading District, Shanghai